Charakter deficytowym towarem

 

PamBennett-150221-RCJonesPhoto-0823

Miłość bywa ślepa, wytarte powiedzenie, choć prawdziwe, znajdujące potwierdzenia w życiu, od dawien dawna. Mamy żużlowe wakacje, ostatnie zapinanie guzików, zamków błyskawicznych, które czasem się zacinają. Jaka jest kondycja polskiego żużla na tle ogólnego kryzysu? Polska specjalność żużlowa karmi się nadal popularnością, przyciąga zawodników tam, gdzie musieli by uprawiać ten sport dla przyjemności za własne pieniądze, być amatorami, którzy dostarczają incydentalnie wrażeń. Kilkadziesiąt lat istnienia speedway’a w Europie, dokąd został przeniesiony z Australii do Anglii, na północ od Londynu, zrobiło karierę, która złote czasy niestety ma za sobą. Dziś podniecamy się polską przestrzenią żużlową, która przygarnia wszystkich, sportowych emerytów, uczniów; żywi, ubiera i szkoli do zdobywania medali. Przekonywanie kogoś, że speedway na świecie jest marionetką, mija się z celem. 57-letnia Amerykanka Pam Bennet, która ściga się na kalifornijskich torach z mężczyznami w różnym wieku a jej partner po pięćdziesiątce towarzyszy jej w hobby z powodzeniem amatorskiego wyczynu, jest dowodem na trwanie żużla na poziomie bajek nie z tej ziemi. A jednak! Uprawiający nadal żużel, z kalifornijskimi korzeniami, czterokrotny mistrz świata Greg Hancock ma 47 lat i pewnie dociągnie do Abrahama w ściganiu. Pani Bennett, matka 6 dzieci i 7 wnucząt jest ewenementem. W USA ani Szwecji, gdzie mieszka Hanocock nie wpadli na pomysł 500 plus. A jednak mają rodziny liczniejsze od polskich. Jak oni to robią? Zostawmy na boku dywagacje na temat kto, gdzie, kiedy, za ile.

SAMSUNG

Polską specjalnością jest m.in. SPEEDWAY. Na początku lat 90 – tych rozbudzone zostały imperialistyczne zapędy i płacono zawodnikom na oślep; za jazdy, za bycie żużlowcem. Zwariowane stawki za wstępne kontrakty, pamiętam nawet 2 tysiące niemieckich marek za punkt. Dziś ile? Standartowo 3 – 4 tysiące złotych a bywało, że gwiazdy kontraktują dwa razy więcej.Tak będzie dalej? Ile trzeba mieć budżetu na sezon by wytrzymać finansowe piekiełko? Prezesi dawali radę, nie pękali, zagranicznych asów nie skubano, gdyż byłby strajk, więc można odraczać płatności swoim. Powszechna praktyka. Cichosza. O podpisywaniu kontraktów mówiło się nie tylko szeptem, że… kasa leżała na stole i pod nim, a nawet w szufladzie. Dzwonię do jednego działacza, pytam jak to jest? Milczenie jest złotem, pieniądze nie lubią rozgłosu. W żużlu od początku jak wsiąknąłem w niego mówi się prosto w oczy tylko poza nimi. Najlepiej plotkuje za plecami. Taka oto moralność utarła się od kiedy WIELKI PIENIĄDZ zawirował tym światkiem, przyciągnął sponsorów nie tylko do paliw, nie tylko od gorącej kasy. Z jednej strony mamy popularność, komplety na trybunach, parcie na szkło a z drugiej finansowe pranie kolorów, bo białe już zostało wytarte. Mówiło się i dalej mówi, że to ekstremalny sport w którym można stracić życie, zostać kaleką do końca życie i trzeba mieć zabezpieczenie, toteż część zadbała, więc nieruchomości, interesy, firmy pracują na pokolenia. W żużlu jest sporo tragedii, proponuję aby centralnie i sprawiedliwie zainteresować się wszystkimi poszkodowanymi, bez tych lepszego i gorszego sortu, bo nieszczęście nie powinno być kategoryzowane. Każdy przypadek jest dramatem, smutnym fragmentem kariery. I jedni proszą o wsparcie na nowy wózek, drudzy zwątpili po dostaniu 1000 złotych rocznej zapomogi albo 2000 zł. A dla innych innych, to koszt na przycięcie trawnika w ogrodzie.

Każda prawda kole w oczy, lecz brakuje mi w tym męskim sporcie normalnych rozmów, bez ogródek, charakterów bez wazeliny, twardych ironmanów. Godności.

W ogólnym kryzysie żużla Polska zdobywa cenne medale, szkoli, finansuje i nadal hołduje wyświechtanym sloganom, że zamiast edukować swoich rodaków, przyjmuje emigrantów żużlowego rzemiosła. Polska młodzież powinna wjechać w układ, aby posadzić na ławie weteranów a nie każdy wybitny sportowiec zdaje egzamin jako szkoleniowiec. Mity schowajmy do szuflady. Medalista MŚ nie ma glejtu trenera*****.

Ostatnio w Polsce zawodnicy ekstraligowi zbuntowali się na nowe reguły gry, doszli jak było do przewidzenia do porozumienia, choć im grożono /podobnie anonsowali Szwedzi/, że liga może być zamknięta na rok. Dramatyczna wiadomość, nierealna, bo czy Polska w sportowym krajobrazie może być pozbawiona ligowych rozgrywek? Absolutnie. Już na pooczątku nowego roku tęsknota i nostalgia będzie budzić w nocy zagorzałych fanów ścigania się i liczenie dni do ligowego startu będzie miało tradycyjny rytuał. Przetargi pomiędzy żużlową centralą a zawodnikami dowodzą, że maszyneria się zaciera, bankomaty mają “przerwy techniczne”, nadal nie ma przejrzystości finansowej, reguł z wyobraźnią na przyszłość. Pożar został ugaszony i karawana jedzie dalej. Władza żużlowa PL nie jest transparentna, światowe zarządzanie kręci się wokół serialu Grand Prix bez koncepcji nowej wizji, akceptuje się urzędniczo powielany schemat. Pasuje taki plan gry funkcjonariuszom FIM i pozostałym klakierom a kibice oczekują czegoś nowego, zawodnicy także. Nic konkretnego nie płynie z obrad międzynarodowego towarzystwa, które bez udziału Polski na arenie sportowej i organizacyjnej byłoby zdartym winylem. Jako ratujący prestiż nie narzucamy polskich innowacji, brakuje koncepcji. Marazm. Polska jest potentatem na ściernisku Europy ale też kolosem na glinianych nogach. Extraliga to elita oraz ledwie zipiący “pacjenci” pierwszej i drugiej ligi. Borykają się z kolosalnymi kłopotami finansowymi i cudem utrzymują speedway w regionach. Szkoda klubów z bogatymi tradycjami, szukający wsparcia jak żebracy. Świetny bramkarz reprezentacji Polski Artur Boruc żegnał się niedawno z barwną karierą w Meczu z Urugwajem na Narodowym. On potrafi mówić prawdziwie, szczerze; w karierze jak film tracił, zyskiwał, stawał się człowiekiem charyzmatycznym w tym, co robił. Nietuzinkowy w swoim realiźmie ocen sytuacji, nie był dwulicowy na boisku i poza nim.

Soccer - UEFA Champions League - Play Offs - Second Leg - Arsenal v Celtic - Emirates Stadium

Charakterny bramkarz dobrego myślenia. Każdy sport potrzebuje takich osobowości, które dostarczają wrażeń, wzruszeń, emocjonalnych doznań bez fałszu.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s