“Terrier” Cieślak kocha psy i złoto

dnia

csre_07_09_2016

Jechał na rowerze, codziennie pokonuje kilkadziesiąt kilometrów. Zwolnił, porozmawiał. Niezmordowany, wyluzowany, choć czasem w parkingu jest spięty, kiedy dochodzi do niespodziewanych rozstrzygnięć na torze. Kiedyś spotkałem go na londyńskim White City, dziś już nie ma tego stadionu w centrum stolicy Anglii, a był alternatywą dla Wembley. Dwa lata tam jeździł, częstochowski, macierzysty klub dostał za transfer cztery silniki. MAREK CIEŚLAK. Trener tak skromny, jak wybitny.

CZĘSTOCHOWA. Włokniarz, klub, który w żużlowej historii ma zacne miejsce, tam talenty wyrastały jak grzyby po deszczu. Zdzisław Jałowiecki ma ponad 80 lat, to pierwszy wychowawca i trener Marka Cieślaka, ktory był objawieniem w klubie, zwinny i utalentowany, nie zapominał o szkole, uczył się pilnie i uczył żużla. Nauczył jednego i drugiego. Znamy się od wielu lat, nie chowałem krytyki, kiedy trzeba było do szuflady, taki jestem, a redakcja SPORT – u nauczyła mnie obiektywizmu i szanowania reguł w dawnych latach. Kiedy to było? Nie podaję, ale jedno dorosłe życie strzeliło jak błyskawica.

Cieślak, ma intuicję trenerską jak Kazimierz Górski, Hubert Wagner, Adam Nawałka, Andrzej Pogorzelski, kiedyś też w żużlu. Poczet polskich trenerów byłby ogołocony bez Marka. Nie wnikam w szczegóły, nie lubię statystyk, życie weryfikuje liczby, choć one także są ważne.

“Psy są lepsze od ludzi, mają swoje drogi, uczciwe, proste, nie oszukują” – mówi trener kadry reprezentacji Polski, jednocześnie szkoleniowiec Falubazu Zielona Góra. Już tam kedyś był i rozegrał partię po mistrzowsku, w ogóle gdzie trenował odnosił sukcesy. Piszę o Marku Cieślaku w kontekście kolejnego finału drużynowych mistrzostw świata, Pucharu Świata im. Ove Fundina, Szweda, pięciokrotnego mistrza świata.

Leszno, sobota, 8 lipca polska reprezentacja jest faworytem i tylko pech może pozbawić tego tytułu drużynę biało – czerwoną. Na tym stadionie im. legendarnego Alfreda Smoczyka Polacy ongiś w przekładanym turnieju z powodu pogody, podnieśli się z błota po złoto. Cieślak, kocha medale tego koloru tak, jak swoje psy/ponad 10/ rosyjskie terriery, medalowe jak właściciel. Piękne hobby, super gromada psów robiących wrażenie na prestiżowych pokazach. “Terrier” Cieślak, jako zawodnik zaliczył dwa medale w roli reprezentanta Polski: srebrny i brązowy.

Trenerem repezentacji Polski jest od 2007 roku; byli tacy co przepowiadali jego odejście ale wyniki obroniły mistrza. Potrafi czytać grę, kiedyś obruszył się, gdy napisałem w książce, że ma chłopski rozum. To komplement, każdy chciałby taki mieć. Wielcy zawodnicy chcieli być trenerami, nie podołali, nie umieli dostosować swojego ego do zespołu, choć wyrastali przecież w teamach. Marek Cieślak daje super radę i jeździ na rowerze, prawie codziennie… taki życiowy przerywnik. Zdrowy, kondycyjnie wspomagający organizm. 28 czerwca szkoleniowiec reprezentacji Polski skończył 67 lat. Brawo, w takiej kondycji tyle świeczek na torcie?! I zdmuchnął, jak wicher. Prostolinijny i nie owija w bawełnę zwykłych spraw.

Kocha psy i złoto. Proszę, oto 10 medali w blasku złota za drużynowe finały mistrzostw świata, 2 srebrne i 1 brązowy. A w kategorii juniorów “tylko” 5 złotych i po jednym srebrnym i brązowym. Dodając jego osobiste 2 medale w reprezentacji, mamy dorobek 20 medali na koncie. Kapitał trudny do pobicia, bo przecież warunki w sporcie bywają różne. Trzeba mieć… zdrowie i… rower, i… psy. Mieszka pod Częstochową, ma swoje włości i relaks. Cieślak, który był w swoich pierwszych startach na torze w barwach Włókniarza rewelacją. Śmigał odrzutowo, nie zawsze było dobrze, sport nie lubi stagnacji zarówno na górze, jak i na dole, dlatego amplitudę doznań ćwiczy regularnie.

“ Moim sukcesem w tym roku /do tej pory przyp. aj/ jest Jarek Hampel, mówi Marek, odnalazł siebie, wrócił i będzie rezerwowym w finale DMŚ w Lesznie. To bardzo ambitny zawodnik, mądry, inteligentny. Wrócił po ciężkiej przecież kontuzji na tor”. Obok niego czterech uczestników serialu Grand Prix: rewelacja sezonu Patryk Dudek, z Falubazu, gdzie trenuje Cieślak, dalej Maciej Janowski, doświadczony, wszechstronny, szkoła polska i angielska, ubiegły rok taki sobie, teraz jedzie ze skrzydłami, Bartosz Zmarzlik, gorzowski talent, fruwający na łukach jak ptak, zadziwiający szczęśliwie “lotnictwem” na torze. No i miejscowy idol Piotr Pawlicki, z “tych Pawlickich”, którzy mają speedway we krwi, jak hrabiowie podobno błękitną…

Zapowiada się w Lesznie, które w historii już tyle widziało koncertowego żużla jeszcze jedno widowisko, które powinno dodać do kolekcji Marka Cieślaka jeszcze jedno złoto. To już prawie worek…

Finały drużynowe mają dramaturgię; pamiętam ten z Leszna, gdzie podnieśliśmy się z kolan i ten z Pragi, gdy jednym punktem pokonaliśmy Duńczyków. Wspaniałe wydarzenia, które utwierdzają nas w przekonaniu, że speedway jest wyjątkowy w swojej ekspresji, urodzie ścigania się biodro w biodro.

Jak ocenia szanse trener reprezentacji? Otóż ma cichą nadzieję, że… Nie nalegam na wyznania, kibice oczekują hymnu narodowego, gospodarze kompletu na “Smoczyku”. Będzie walka i jazdy na krawędzi. Jarosław Hampel jest na każde skinienie, taki ojciec kapitan, który wie, gdzie i jak pojechać na maksa, oferuje kredyt zaufania a czterech reprezentantów z serialu Grand Prix ma główne oparcie w trenerze, który jakby wyluzowany a we wnętrzu gorąco myślący do końca “co i jak”. Sztukmistrz.

Poczet wybitnych polskich trenerów bez wątpienia nie może obejść się bez Marka Cieślaka; pamiętam go jako zawodnika częstochowskiego Włókniarza i White City. No i nie myślałem, kiedyś, że stanie się osobowością polskiego żużla, ba! światowego. Jakoś bez fanfar, konsekwentnie schodek po schodku i tak latami dojechał do 20 medali i czeka na 21. Kocha swoje psy i kolekcjonuje z żużla medale, głównie złote, bo one mają blask połączony z hymnem narodowym, no i wieńczą dzieło biało – czerwoną flagą. Jakież miłe obrazki i totalne wzruszenia serc na stadionach całego świata. Czekam na Leszno.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s