Nie ma świętych, czyli życiowa maskarada

dnia

olYL15Ea

1.No, no… mój znajomy już się obraża, bo twierdzi, że tacy są… Gdzie? Na tablicach, pomnikach, w partiach? Życie nie jest świeżą kromką chleba, bywa czerstwe cholernie. Wygłaskane ikony bywają od środka zmurszałe, grają na dwie strony a nawet więcej, życiowa maskarada trwa od wieków, nie inaczej jest “tu i teraz”. Koronkowe słowa wylatują z ust jak jaskółki przed burzą. A więc lecimy i kręcimy ósemki.

Ciągle słyszę wbijanie do głów, że Ekstraliga PL jest najlepsza na świecie. Zgoda, speedway jest w głębokim kryzysie. Mistrzostwa Wielkiej Brytanii na torze Belle Vue przypominały frekwencyjnie i poziomem mecze polskiej pierwszej ligi sygnowanej Nice. Aż cud, że na Wyspach jeszcze speedway, który został sprowadzony kilkadziesiąt lat temu przez Johnnie Hoskinsa jeszcze kołacze się w obrosłej tradycji super wydarzeń na kultowym londyńskim Wembley. Indywidualne mistrzostwa Wielkiej Brytanii były dokumentem/ Tai Woffinden zrezygnował ze startu/ na fakt znikającego punktu z horyzontu. Wygrał miejscowy fighter Craig Cook, który dostał dziką kartę na turniej Grand Prix w Cardiff, po drużynowych mistrzostwach świata z finałem w Lesznie/ 8 lipca/. Mecze ligi angielskiej bywają zacięte, tory przygotowane do walki bez betonowego podłoża, lecz widać gołym okiem jakie jest zainteresowanie i wsparcie tego sportu. I jeśli zestawimy finał indywidualny mistrzostw Polski, który odbędzie się 2 lipca w Gorzowie, zobaczymy różnicę naszej specjalności żużlowej z dzisiejszym angielskim speedway’em. Oceniajmy realnie sytuację międzynarodowego żużla, bez owijania w różowe szmatki i nie róbmy maskarady. Dziś speedway opiera się mocno o polskie ściany; jest Ekstraliga, która karmi elitę zagraniczną, a za plecami wloką się dwie ligi, z której ta ostatnia jest potwierdzeniem, że pacjenta można jeszcze czasem utrzymać przy życiu.”Kroplówka” GKŻ nie działa skutecznie. Mamy ligowe niebo i żebraczy cyrk.

  1. Mecz w Toruniu pomiędzy miejscową drużyną a Falubazem z Zielonej Góry rozgrzał widownię, która nie przypominała tej ze starego stadionu Apatora, gdzie zawsze był full. Piętnasty wyścig przeszedł do histori, jako fascynująca, pełna ekspresji walka od startu do mety. Uroda takiego wyścigu pozostaje w pamięci niezapomniana. To jest speedway jakim można delektować się przy każdej okazji. Leczy kaca. Były też inne wydarzenia, oto pogubiony Adrian Miedziński nadrabiał jazdy jak rozbijaka, sam narobił sobie niezłego bałaganu, nie pierwszy zresztą raz. Nerwową jazdą na krawędzi, wręcz idiotyczną, poszukuje siebie sprzed lat. A tyle mówi się o bezpiecznej jeździe, szanowaniu rywala i nadal nic nie dociera do głów. Zawieszone gdzieś w górze wózki inwalidzkie czekają na desperatów i pół biedy, gdy sami jadą na sygnale do szpitala, gorzej, kiedy boleśnie okalaczają konkurentów. To nie jest normalny speedway i tacy delikwenci powinni być pod specjalnym nadzorem. I jeśli porównamy ten zacięty fair wyścig piętnasty z tego meczu z jazdą na oślep, mamy bardzo mieszane uczucia. Co zrobić z kaskaderami, którzy stwarzają zagrożenie życia na torze i jadą jak rozpędzone TIR- y na polskich drogach?! Nikt nie może ostudzić takich jazd z kompleksami?
  2. Inna półka. Nieprzyjemna sytuacja powstała między polskim zawodnikiem Dawidem Stachyrą a argentyńską nadzieją Cristianem Zubillagą. Chciał jeździć w polskiej lidze i czuje się oszukany przez zawodnika opolskiego Kolejarza. Nazewnictwo użyte w stosunku do polskiego zawodnika przez Argentyńczyka jest paskudne i w zasadzie sąd powinien wydać wyrok. Żużlowiec zza oceanu dał pieniądze a one gdzieś uleciały… Takie mgliste interesy motają wizerunek sportowca, który wziął i oszukał. Sprawa jest prokuratorska i powinna być wyjaśniona. No cóż, niestety nie ma świętych na świecie, nawet jak oceniają innych z ekranu.

W tym fragmencie felietonu nie mogę pominąć wywiadu/ TŻ/, jakiego udzielił Leszek Tillinger, bydgoski działacz, który życie związał z Polonią; zna ten klub jak mało kto, był świadkiem i organizatorem ważnych wydarzeń na stadionie im. Mieczysława Połukarda. Dziś bydgoskim klubem rządzi Władysław Gollob, który dawniej zwykł mocno narzekać na motorowe środowisko. Na lewo i prawo. Nie ma on łatwego charakteru i teorie wygłaszane przed laty nie bardzo sprawdzają się teraz. Klub dołuje i nie wyczuwa się poprawy. Leszek Tillinger czytelnie obnaża faktami Władysława Golloba w jego poczynaniach. Nie ma świętch i nie ważne, czy jest się ojcem ikony polskiego żużla, gdyż działania każdego działacza powinny podlegać społecznej ocenie. Obrzucanie się błotem w imię klubowego przywództwa jest przykre i dla młodzieży, i dla starszych, zarówno dla zawodników, jak i działaczy. Sława i chwała nikogo nie upoważniają do dwuznacznego postępowania. Polonia Bydgoszcz jest marką klubowego żużla bardzo znaczącą, stadion wryty w historię speedway’a światowego. Bydgoszcz była zacnie i skutecznie promowana poprzez klub i wydarzenia na stadionie. Ubolewam, że dzieje się tam źle a prognoza jest kiepska. Nie ma winnych? Gollob senior dostał nie pierwszą szansę reanimacji drużyny. Wyszło szydło z worka jak widzimy po wynikach zespołu. Koncepcje marne, czas ucieka, konkurencja bezlitośnie wykorzystuje słabości. I gdyby odtworzyć tezy wypowiadane niegdyś przez Golloba seniora, dzisiejszy jego obraz jest kiczowaty. Życiowy realizm konkuruje z maskaradą a worek nadziei jest pusty. Łatwo być krytykantem innych, trudno udowodnić, kiedy jest szansa, że autorski projekt jest genialny. Narcyzm jest zjawiskiem znanym od czasów antycznych a pokora wielką zaletą. Łatwo zdeformować, podeptać, trudniej uderzyć się w swoje piersi i odbudować. A bydgoskie tradycje pachną przecież kultowo.

XXXXX

No to tyle na gorąco w upalne dni. Sezon wkracza w centrum wydarzeń, nie weźmiemy urlopu od pogody, nie wyciągniemy szczęścia z szuflady. Marzenia bywają deptane. Oby więcej takich wyścigów jak ten nr 15 na toruńskiej Arenie. Taki speedway odświeża i daje nadzieję.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s