Prowincja kocha wielki świat

 

teterow3

Codzienne zmęczenie problemami tego świata kieruje nas w stronę innych spraw. Polityka jest brudna jak ścierka po mięsiącu. Przekazy medialne atakują dramatami i strachem jakie będzie jutro. Z jednej strony globalne ocieplenie, z drugiej imigranci, narkotyki na szlakach z Ameryki Płd., terroryzm, który wybucha tam, gdzie nikt się nie spodziewa. Jak uciec od tłoku informacji złych, gnębiących? Rodzą się zatem pytania jak ułożyć sobie życie od Tokio do Paryża. Globalna populacja jest mozaiką zachowań, które umykają spod kontroli. Czy jest aż tak źle? Może nie, życie biegnie, odpędzamy zło, lgniemy do lepszego. Inaczej żyje się w wielkich aglomeracjach, inaczej na tzw. prowincji. Nie każdy jednak może żyć w atmosferze sielankowej włoskiej Toskanii, gdzie przyroda łagodzi obyczaje, skłania do refleksji nad światem i organiczna praca doskonali przyrodę. Każdy z nas ma ochotę raz po raz uciec ze zgiełku, ze skrzyżowania ulic wielkich miast w rejony, gdzie inaczej smakuje szklaneczka wina.

 

Kolejny turniej GRAND PRIX, już dwusetny/ od 1995 roku, premiery GP we Wrocławiu/ odbył się w Niemczech w małej miejscowości TETEROW, na terenach dawnej NRD. Blisko do portowego Rostocka, nie jest też daleko z polskich, żużlowo – dajnych terenów, np. z Gorzowa oraz Danii. Teterow, może inaczej/ z języka połabskiego/ Ciecierow, wywodzi się od bardzo zdobnego ptaka cietrzewa, nie mylić z głuszcem. Proszę mi wybaczyć felietonowe pobocza. Wybaczone? Dzięki.

Otóż w tym Teterowie kochają speedway. Stadion na górce, w lesie, może pomieścić kilka tysięcy fanów a miejscowość liczy niespełna 10 tysięcy mieszkańców. Taka polska, piłkarska Nieciecza. W sporcie występują hobbystyczne anomalie, które fenomenalnie tłumaczą zainteresowania kibiców na granicy obłędu. Z tamtych terenów pochodził nieżyjący dziś Guenter Sorber, który kiedyś jako żużlowiec uciekł spod czapki Ericha Honeckera do ówczesnego RFN, czyli tych lepszych Niemiec. Guenter mówił mi kiedyś, podczas pobytu w roli międzynarodowego prominenta na turnieju w Rybniku, że jego brat służył w Wehrmachcie na terenach Śląska. Rozmowa była niemal konfidencjonalna ale przyjąłem jako normalnie towarzyską człowieka, który zrzuca z siebie jakieś odium. Nieważne. Było, minęło. Guenter Sorber przewodził światowemu żużlowi. 200 turniej GP wygrał szybki jak australijski kangur Jason Doyle, zbliżając się do lidera serialu Amerykanina Grega Hancocka. 5 punktów przewagi ma Jankes a następny turniej w Sztokholmie i walka o tron królewski rozpala emocje. Poobijany Anglik Tai Woffinden stracił w Teterow, zyskał natomiast Bartosz Zmarzlik, który był drugi. Jest w ogólnej punktacji jako beniaminek w takim towarzystwie czwarty. Greg ma 109 pkt a Bartosz 88. Przy okazji poprawia się jego angielszczyzna. Brawo, ucz się roztropnie dalej chłopcze, bo talent /do żużla/ masz wielki. Maciej Janowski znów zaliczył tyły, jest na liście szósty, za nim o punkt Piotr Pawlicki, który nie załapał się do finału. Zmarzlik i Pawlicki w elicie pokazują, że nie mają respektu przed nikim, w przyszłym sezonie jak utrzymają status członków GP, dojedzie jeszcze następny młody, gniewny Patryk Dudek. Niezła koalicja PL. Zawody na 314 metrowym torze, które sędziował Szwed Krister Gardell toczyły się z zaciętymi mijankami, czerwoną nawierzchnię przygotowano na pełny gaz. Tak to panowie trzeba urządzać, bo dość mamy nudnych turniejów.

Zawody GP na terenie Niemiec mają tradycję, także wcześniej finały światowe, gdzie lokowano przeważnie w Bawarii. Niemcy kochają samochody i motocykle, wyścigi, na długim torze, lodzie i tradycyjne klasyczne gonitwy. Mieli kiedyś świetnych mechaników no i charyzmatycznego zawodnika, który wywindował na szczyty niemiecki speedway EGONA MUELLERA. Show potrafił robić od początku do końca, Egon śpiewał w dyskotekach a dziewczyny za nim szalały.W 1983 roku w niemieckim Norden został mistrzem świata. Sport chłonny jest na zawodników, którzy fascynują kibiców swoim zachowaniem na torze i poza, wynikami w skali światowej, takie postacie są magnetyczne, fantastycznie ściągają ludzi na stadiony. Niemcy mają piękne tradycje w wyścigach na długich torach. Byli mistrzami świata, choćby Egon, czy Karl Maier, Klaus Lausch, Alois Wiesboeck, Georg Hack, Gerd Riss. Bawarski mechanik Otto Lantenhammer rasował silniki po mistrzowsku. Czy można liczyć na prolongatę turniejów GP na terenie Niemiec? Wszystko zależy od funduszów; kiedyś zrezygnował urokliwy Abensberg /stamtąd pochodził dawny mistrz mistrz Josef Hofmeister/ małe miasteczko w Bawarii a finał jednodniowy IMŚ odbył się nawet na monachijskim stadionie olimpijskim, w Pocking. Tradycje stadionów w bajecznym Landshut czy Kempten, Olching przeszły do historii. Geografia żużlowych turniejów skurczyła się, bo drenaż organizatorów serialu był ogromny a wszystko zależy od negocjacji i uczciwej gry rynkowej, bez wydzierania sobie zawodów za wszelką cenę a takie były praktyki polskich działaczy. A każdy pieniądz funta wart.

Przykład Teterowa i udanego sportowo mityngu w małej miejscowości pokazuje, że można urządzić show, bez szpanu, na ludowo. Startujący z dziką kartą Niemiec Martin Smoliński wygrał ostatni wyścig, awansował do półfinału i sprawił sobie oraz kibicom wielką satysfakcję. Niektórzy fans swawolili nawet na … torze/sic!/.

TETEROW za nami… Wcale mnie nie rajcuje lot cyrku GP do Australii na koniec sezonu. Sedno tych rozgrywek tkwi w Europie i jak pokazuje historia najlepiej przygotować zawody, gdzie tego chcą kibice i panuje luźna atmosfera radosnego festynu. Teterow mimo mankamentów organizacyjnych jest na pewno ucieczką od wielkomiejskiego zgiełku i jest lokalizacją, gdzie może czasami latają bajeczne cietrzewie. Ha, ha, ha… Auf Wiedersehen.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s