Żużlowcom nie grozi Katar /na razie/  

dnia

Bresil/Angleterre - Match Amical

Speedway jest sportem w Polsce szalenie popularnym a mimo wszystko zazdrościłem zainteresowania piłką ręczną nawet przez kibiców nie koniecznie zafascynowanych “handbalem”. Brązowy medal jest wielkim sukcesem! Mecze polskiej reprezentacji w Katarze na mistrzostwach świata wywołały niesamowite emocje. Z jednej strony złożyły się na taki stan dramatyczne wygrane końcówki z utytułowanymi rywalami, z drugiej mecz ”drukowany” przez sędziów z gospodarzami finałów MŚ Katarem. Przegraliśmy a poseł Jan Tomaszewski, któremu sport jest bliski sercu, jak piłka nożna i… tenis stołowy, wyraził opinię, że Katarczycy ukradli nam medal srebrny lub złoty. Będzie protestował w światowych instancjach. Katar ma pieniędzy tyle ile piasku. Państwo arabskie/ wielkości woj. świętokrzyskiego/ nie jest duże ale bogate w produkt, który służy każdej gospodarce. Bogactwo z ziemi zamienia się w skarby bankowe. Katarczycy zakochali sie w sporcie i chcą być światową stolicą w tej dziedzinie. Płacą i ubiegają się o organizację imprez najwyższego gatunku, kontraktują zawodników w wybranych dyscyplinach i jak szejk coś przy lampie Alladyna wyśni, spełniają się sny jak wejścia do haremu. Reprezentację w piłce ręcznej stworzyli na zasadzie wydania paszportów, bez obywatelstwa, bo to “grozi” przywilejami a nie są skłonni do dzielenia się bogactwem naturalnym. A więc oferują sumy zawrotne “na katarski paszport”. Kokietują trenera Bayernu Monachium Hiszpana “Pepa” Guardiolę, byłego szkoleniowca Barcelony, któremu ostatnio nie wiedzie się dobrze. Arabowie są w stanie obalić każdy kontrakt. Piłkarze Barcy mają na koszulkach logo Qatar Foundation. Bramkarz reprezentacji ręcznej jest importowany z Barcelony. Kontrakt Qatar Foundation z 2014 roku opiewa na 30 mln euro. Fundacja została założona przez emira, szejka Hamada Bin Khalifa Al Thaniego 20 lat temu i wspiera m.in. edukację, naukę. Barca zarobi do 2016 roku 225 mln euro. Piękne i prawdziwe, jak wyprawa Krzysztofa Kolumba, który ze stolicy Katalonii wypłynął małą “Santą Marią” do wielkiej Ameryki.
“Draka” na MŚ w piłce ręcznej dotknęła Polaków boleśnie, acz trzeba przyznać, że nie zagrali w tym meczu koncertowo. Ściany zwykle pomagają gospodarzom i żużlowe środowisko ten temat ma zgłębiony od bandy do bandy.

Katar na razie nie grozi żużlowcom, co najwyżej… zwykły katar związany z przeziębieniem. Nie żartujmy jednak z petrodolarów. Jesienią 1978 roku brytyjska reprezentacja żużlowa wybrała się do Egiptu, Emiratów i Kuwejtu na pokazówki. Wspominali, że szklanka soku pomarańczowego w hotelu była droższa od galonu paliwa. Kilka lat temu w Dubaju miałem okazję być na gali Międzynarodowej Federacji Motocyklowej wieńczącej sezon w sportach motorowych, gdzie gościli również mistrz świata Duńczyk Nicki Pedersen i mistrz świata juniorów Jarosław Hampel/2003/. O sile arabskiej presji na realizację swojego planu, można przekonać się tylko tam! Zjednoczone Emiraty mają mega ambicje, także Arabia Saudyjska, Bahrajn i Katar, który wymyśla raz po raz imprezy, że w głowie się kręci. Anglicy zaprezentowali piaskowy speedway z Peterem Collinsem na czele/ wygrał w Kuwejcie/ ale nie wciągnęli do tej gry Arabów. Kiedy byłem w Dubaju minister sportu powiedział, że jest zafascynowany polskim motocyklistą Markiem Dąbrowskim, który pokonywał trasy rajdu Paryż – Dakar. O żużlu nie miał pojęcia. Zawodnicy, którzy przylecieli na galę jeździli na piaskowych wydmach quadami a tańce brzucha oglądali w oazie na dywanikach przy księżycu.

Arabowie mają wyśnione tory F -1 i bajeczny hotel zbudowany w nowoczesnej metropolii Abu Zabi/ 50 lat temu było wioską/ w środku obiektu, po którym śmigają najszybsi kierowcy świata. Angielski, sławny architekt Norman Forster znany ze śmiałych projektów na całym świecie/m.in. nowe Wembley, Metropolitan w Warszawie/ oświadczył, że to było największe wyzwanie w jego karierze. Powstało cudo, które na pewno nie jest ostatnim w świecie arabskiej rzeczywistości.
O ile można zamówić najsławniejszych architektów, inżynierów, lekarzy etc., to “zakupy” w sporcie muszą mieć moralne plecy. Dlatego Polacy na MŚ w piłce ręcznej mieli tak dużo pretensji do serbskich arbitrów w meczu z gospodarzami. Sędziowie finału oświadczyli, że byli pod ogromną… presją/?!/. Katarczycy nie wygrali, bo Francuzi byli lepsi od dolarowego sejfu. Aspekt moralny sędziowania w każdym sporcie ma potężny wymiar. Sędziowie żużlowi też mają problemy z sobą, jak sięgnąć w historię. Duża presja panowała na stadionie Ole Olsena w Vojens, w dramatycznych turniejach MŚ a mówił mi o tym nieżyjący toruński arbiter Roman Cheładze. A jak bywało na londyńskim Wembley? A w Norden, gdzie tor w 1983 roku został spreparowany ewidentnie pod Niemca Egona Muellera. O Stadionie Śląskim nie wspominam, już opisywałem szczęśliwy dla nas 1973 rok i bawarskiego arbitra Georga Transpurgera, który potem cierpiał za swoje błędy. Nadal mamy kontrowersje mimo, że obraz telewizyjny ułatwia korekty. Z jednej strony mamy ułomności ludzkie, z drugiej tzw. “drukowanie”. Nie można łączyć tych spraw, lecz w ferworze emocji krew buzuje bez kontroli i uruchamia ciśnienie kibicom na granicy zawału.
Pieniądze z krajów arabskich bez żadnych filtrów penetrują i finalizują sportowy rynek europejski. Nie tylko zresztą sport jest obszarem aneksji i wobec ofert, jak w przypadku wspominanego świetnego Guardioli ośmiocyfrowej sumy, trudno zrezygnować, bo los fortuny bywa kapryśny i nic dwa razy się nie zdarza.
Na razie speedway nie jest w kręgu fantazji arabskich szejków, może dlatego, że go nie znają, lecz gdyby zagościli na Grand Prix w polskim wydaniu może coś by z tego wynikło. Kto myślał, że szalona F – 1 będzie obecna w Bahrajnie, Emiratach? Dla tej części świata, gdzie najśmielsze projekty powstają w baśniowej scenerii, niemożliwe staje się możliwe. Gdyby tak się stało, speedway miałby lokalizację wyjątkowej urody fantastycznie promującą ten sport. Wszystko zatem w głowach szejków.
Marzę, choć na razie Katar żużlowi nie grozi, że kiedyś spełni się i moja wizja na miarę bajkowego turnieju z gwiazdami na torze i niebie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s