Karkosik, Wybrzeże i Jasna Góra

dnia

Aug 28 - MMM ad 4

Amerykański pisarz Mark TWAIN oświadczył kiedyś: “ Życie byłoby nieskończenie szczęśliwsze, gdybyśmy mogli rozpocząć je w wieku lat osiemdziesięciu i stopniowo zbliżać się do osiemnastu”. Polecam przemyślenie tych słów a pod koniec felietonu będą inne.

W gdańskie Wybrzeże wmieszał się onegdaj diler aut Renault i jak to się skończyło, widzi cała, nie tylko żużlowa, Polska. Dla bogatego Trójmiasta postawa tego klubu jest wstydem dla środowiska, bo dopuściło do tak przykrej sytuacji. Nie schodzi się z tradycyjnego poziomu i nie można dopuszczać do zarządzania w sporcie ludzi przypadkowych, którzy węszą interes i sławę. “Renówki” są lepsze od żużlowej drużyny. Skończyły się pieniądze i trener Stanisław Chomski pojechał do Torunia, gdzie lepszą kasę trzyma Roman Karkosik. Ile konkretnych zer na koncie dzieli promotora Wybrzeża od właściciela Unibaxu wiedzą w bankach. Trochę tego jest…

W sporcie nie tylko wysokość konta jest istotna w budowaniu budżetu, lecz także filozofia działania, umiejętność przewidywania oraz realizm w podejmowaniu decyzji. W polskim żużlu od czasów transformacji było kilka cudów, choćby w Rybniku czy Zielonej Górze. Węgiel, gdy był w cenie a runo leśne także, pieniądze nie grały roli i do promotorów przylepiali się ludzie z zachwytem uwielbiania śmiesznych pomysłów. Brak krytycyzmu gubi niestety moich rodaków bardzo często. Władza żużlowa wymyśliła taki wybieg, żeby zafundować niepewnym klubom tzw. licencje nadzorowane. Nie chcę już powtarzać tego idiotyzmu, który nijak ma się do realizmu. To tak, jakby szefom żużlowych spółek i Giekażetu dać kredyt zaufania dozgonnie. Czas ostatnich lat w sporcie zmienił jego oblicze. Pieniądze wywierają wpływ na mentalność i rzeczywiście może tak być, że będziemy mieli żużlowców w podobnym wieku, jak w motocyklowych wyścigach na lodzie. Czy do 60 – tki można się ścigać? Da Bozia zdrowie a bankomat wypłaci, to dlaczego nie! Już słyszę o takich deklaracjach. “Chytry traci dwa razy” mówi dobre przysłowie, czy rekordy wiekowo – startowe Ivana Maugera, Pawła Waloszka i Andrzeja Huszczy padną? Był jeszcze leciwy oryginał z Austrii Manfred Trisko.

A co w Częstochowie? Kochają tam speedway tak, jak pielgrzymi klasztor na Jasnej Górze. W mieście i okolicy nie brakuje rozmaitych firm paliwowych, są czasem jednak kłopoty prokuratorskie z bossami dystrybutorów. I bywa, że czasem kogoś o szóstej rano mundurowi wyciągają z łóżka na “dołek”. Wstyd potaniał w Polsce okrutnie i można nim handlować bez rumieńców. Zawodnicy muszą się ścigać a na wypłaty pusta kasa. Zadłużenia rosną i nijak to się ma do licencji nadzorowanych. Takie Wybrzeże po wysokiej przegranej stwarza kłopot wygranemu klubowi, bo zwycięzca musi zapłacić zawodnikom krocie. Nikt nie zastanawia się nad kibicami, którzy zamiast sztuki Mrożka dostali w “prezencie” występ kabaretu “Ale Jaja”. Polska władza żużlowa jest niezatapialna. Kokietuje zabawom, gdyż kibice ciągle ufają, prominenci są także ślepi na taktyczne zagrania w meczach ligowych o stawkę, bo spuchnięty regulamin zezwala na kombinacje zgodne z zapisami. Kiedyś była cienka tzw. niebieska ksiażeczka zaopatrzona w niezbędne regulaminy i to wystarczało. No tak, czasy się zmieniły i Wałęsa przeskoczył płot a inni pozostali za płotem, choć ciągle udają, że mogą przeskoczyć.

Zawodnicy uwielbiający wysokie kontrakty już niuchają, gdzie ulokuje swoje pieniądze w żużlu Roman Karkosik, kiedy odskoczy z Unibaxu. Wraz z wiatrem historii oraz szelestem banknotów gwiazdorzy szybko przenoszą swoje miłości do prezesów. Coś na ten temat wie, nie tylko były minister stanu Mieczysław Wachowski. Obiecuję w tej sprawie felieton zimowy. A może serial niekiepski.

Tam, gdzie budżet jest mały wielcy dają po prostu dyla i szukają za wszelką cenę szmalu. Wiewiórki mówią, że Wrocław będzie mocniejszy, lecz na ile? Czy w ogóle?! Ubiegłoroczna historia blamażu toruńskiej drużyny w Zielonej Górze położyła się cieniem sportowego upadku i finansowych kłopotów. Nie każdy wytrzyma bessę.

Przypadki Unibaxu, zdunkowego Renault w parkingu Wybrzeża i częstochowskie cuda w oparach paliwa powinny być przestrogą dla kontynuacji żużla na polskim gruncie. Nie wiem skąd opinia, że mamy najlepszą ligę świata czy Europy. W wypłatach celebryckich na pewno tak… Nie wyobrażam sobie adeptów żużlowych wyrastających w atmosferze zadłużeń, oczekiwania na uczciwie zarobione pieniądze, w aurze szemrania o podwójnej moralności niektórych “działaczy”. Brak honoru stał się aktem fałszywej… odwagi odpierania zarzutów. Kiedy słyszę, że człowiek podejrzany o niecne czyny moralne nadal jest w gremium żużlowej komisji struktur PZM, podejrzewam obecnych w tym towarzystwie o solidarność z facetem, który nie ma odwagi złożyć dymisji i paść na kolana pod Jasną Górą. Jak to się mówi, dopóki…dopóty… Kolesiostwo jest silniejsze od normalności, zaś życie jakoś słabo koryguje postawy złe. Nie tylko w sporcie zresztą, bo ciągle obok nas są winni a kar nie ma, pijani kierowcy wciąż grasują na polskich drogach, kwitnie korupcja i nonsensy sądowe. A żużel nie jest wyspą w tym kraju.

Bob MARLEY powiedział ongiś: “ Rzeczy piękne nauczyły mnie kochać życie. Rzeczy złe nauczyły mnie jak żyć”. Ach, jakże to cholernie skomplikowane.

Kochamy mimo wszystko speedway, nadal ufamy, ciągle jednak nie potrafimy radykalnie odcedzić złych rzeczy od pozytywnych. Pieniądze są potrzebne w każdym klubie; zawodnikom za jazdy, na organizację imprez by kibicom było fajnie i żeby całość spinała się klamrami w wydarzenia niezapomniane.

Twain, Marley, ich słowa, zwykłe życie nie może być kabaretem, choć lubimy i ten rodzaj sztuki. Czy sport jest sztuką? Jest. A żużel? Oczywiście! Jednak w ramach czystej gry, scenariuszach twardo zapisanych w prostych regulaminach. I nie ważne, że ktoś NIGDY nie upada, ważne, że ktoś potrafi się CZASEM z upadku podnieść.

Reklamy

Jeden Komentarz Dodaj własny

  1. Agata pisze:

    Pozdrawiam serdecznie i gratuluję twórczości – sąsiadka z katowickiego Spodka (półfinały MŚ) 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s