BB, czyli bydgoskie boleści

dnia

Lato. Jedni wypoczywają, drudzy na takie chwile czekają. Speedway nie zna letnich wakacji, interes się kręci na maksa. Jak nie ligi, to światowe rozgrywki albo europejskie, eliminacje. Kalendarz jest pełny i nie ma luzu. Amerykański aktor Dustin Hoffman zapytany kiedyś czy kłamie, odpowiedział „ bez przerwy“. Indagowany „ ale po co“… odpowiedział, że jak mówi prawdę, to wydaje się nieciekawy.

Kiedy piszę ten felieton nie znam jeszcze składu polskiej reprezentacji na finał drużynowych mistrzostw świata w Bydgoszczy 2 sierpnia. Jako gospodarze Polacy startują bez eliminacji. Bronią złota zdobytego po twardej, nerwowej walce w Pradze. Czy obronią? Gospodarze mają zawsze presję swojego toru, stadionu, kibiców.

„Nie ma mowy o innym medalu, jak tylko złoty“ mówi wytrwały kibic z Gniezna. Inny fan z Krosna tonuje i oświadcza „byle było podium“. Dwa dni wcześniej na bydgoskim torze odbędzie się baraż i wtedy już poznamy komplet uczestników turnieju o Puchar Świata im./ sic!/ Ove Fundina.

Co zafundują nam finaliści? Gospodarze imprezy martwią się o frekwencję pierwszego turnieju i słusznie, wobec kwietniowej Grand Prix i ligowych meczów Polonii. Spadek widzów, jak na Bydgoszcz, jest katastrofalny, bo tam jak sięgnę pamięcią było prawie kompletnie. Niestety ligowa drużyna mocno zeszła z poziomu, nie jest w elicie ligowej i fani wybierają co innego. Myślę, że barażowy turniej „obsłużą“ najbardziej wytrwali, którzy nie darują niczemu i nikomu. A finał DPŚ jest finałem i chyba kibice nie zawiodą polskiej reprezentacji w dopingowaniu w wyścigach po złoto. Z końcem lipca rozegrane zostaną półfinały w szwedzkim Vastervik i angielskim King‘s Lynn. 31 lipca jest wspomniany baraż na Polonii, a w sobotę 2 sierpnia „siódme poty“ po medale. Będzie wszystkim ciężko, nie ma co… Mnie interesuje jednak tylko PL.

Trener reprezentacji przyzwyczaił opinię publiczną oraz kibiców do swojej charyzmy, toteż: „musi się udać“. Nie zawsze, bo życie nie znosi musu. Niby ściany gospodarzom pomagają, jak mówi przysłowie, lecz nie zawsze mądrości ludowe sprawdzają się w rzeczywistości. Na jawie inaczej, w snach inaczej. Trener Cieślak ma w tym sezonie trudny wybór, zresztą rok temu też nie było łatwo a w finale tylko jednym punktem pokonaliśmy Duńczyków i „pranie mózgów“ było okropne.

Jaka będzie pogoda w Bydgoszczy? Pamiętamy przecież dramatyczny, przekładany finał w Lesznie/ jednym punktem pokonaliśmy w 2009 roku Australijczyków/, gdzie z błota wyciągnęliśmy złoto. Kto pojedzie w finale można tylko spekulować? Cieślak kadrę na wyrost ogłosił już dawno, teraz sprecyzuje drużynę i myślę, że kołatanie serca ma duże, choć jak wsiądzie na rower i przejedzie 100 kilometrów wszystko będzie dla niego jasne. Do soboty 2 sierpnia…

Przecieków nie ma co do składu, więc sprzedam swoje myśli. Otoczenie twierdzi, że na tor wyjadą Jarosław Hampel i Krzysztof Kasprzak, Janusz Kołodziej i Piotr Protasiewicz. Senator Robert Dowhan serce żużlowe ma w Zielonej Górze i cieszy się, że w Bydgoszczy być może wystartuje… Falubaz Zielona Góra, bo jeszcze w rezerwie jest Patryk Dudek, który rok temu jeździł w Pradze. A nie było już Tomasza Golloba, który jakby wcześniej rozstał się sam z reprezentacją Polski. Krążyły wtedy różne wersje zdarzeń na ten temat, pozostanę przy opinii, że każdy wie co robi a czas przekonuje o słuszności albo błędach. Jeśli chodzi o Cieślaka, to mam przekonanie, że wie co robi, choć różne ratlerki podgryzają mu czasem kostki. Ale on nie boi się psów przecież, ma większe i piękniejsze.

Każda reprezentacja ma swój czas: i na medale, i na bóle. Ostatni Mundial potwierdził w przypadku gospodarzy czyli Brazylijczyków tezę, że nic nie trwa wiecznie.  Niemcy wyprostowali ikony światowego futbolu dozgonnie, pogrom był katastrofalny i długo będzie komentowany. Reprezentacje narodowe w sporcie muszą zdzierać skóry i  przechodzić liftingi, bo taka jest kolej życia. I speedway nie jest wyjątkiem. Dylematy są zawsze; czy postawić w pewnym momencie konsekwentnie na młodzież i nawet z honorem przegrać ale za rok wygrać, czy dalej tkwić w schematach, rutynie i przyjmować na „klatę“ krytykę opinii publicznej. Jeszcze coś innego: czy ulegać presji gospodarzy w myśl błędnej sportowo tezy, że dobrze jak startuje zawodnik miejscowy, gdyż zapewni frekwencję. Bzdura. Życie pokazało, że często gospodarze byli wygwizdani a wynik przegrany. Sport lubi ryzyko i śmiałymi decyzjami trenerskimi i medalowymi sukcesami budowany jest autorytet.

No więc kto pojawi się na torze w Bydgoszczy? Jarosław Hampel jako kapitan, takim był już w Pradze. Młodzież jest ulubionym atrybutem Cieślaka, ma do dyspozycji Macieja Janowskiego, braci Pawlickich – Przemysława i Piotra, polecają mu Bartosza Zmarzlika. Jest przecież Patryk Dudek dla którego ten sezon jest jednak inny od minionego. Na torze Polonii jeździł zawsze wyśmienicie/został tu mistrzem Polski po walce z Tomaszem Gollobem/ Piotr Protasiewicz, już weteran, w szwedzkiej Indianernie zbiera żniwa, rasowy ligowiec. Krzysztof Kasprzak jest taki jaki jest, nie omijają go kontuzje, które wykańczają stabilność. Janusz Kołodziej, walczak, jest w ligowym teamie Marka Cieślaka w Tarnowie. Zaufanie trenerów bierze się do zawodników, których mają na codzień w klubach. A więc jak będzie: młodzież czy mieszanka? Rutyna wieku czy niepewność ryzyka młodzieńczej fantazji? Potrzeba nam harmonii, zgrania teamu.

Kiedy kończę ten felieton trener reprezentacji Polski już wie kogo wybrał; ogłosi skład w tym tygodniu. Co wyjaśniła Grand Prix w Cardiff? Mamy przed sobą trochę czasu na korektę, bo speedway niesie z sobą ryzyko, jak każdy zresztą sport, gdyż jedna /odpukać!/ kontuzja burzy całą koncepcję. Taki sam problem dopada zresztą innych, bo życie jednym daje a drugim odbiera. Loteria za duże pieniądze i zdrowie.

A co do cytowanego na wstępie Dustina Hoffmana, to w moim przypadku chciałbym być po prostu normalny. Bez przerwy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s