Gdzie Nasijarvi i Pyhajarvi

dnia

Ratina_stadion

Różnica poziomów pomiędzy dwoma jeziorami Nasijarvi a Pyhajarvi w fińskim Tampere wynosi 18 metrów i łączy je kaskada Tammerkoski. Ponad 200 tysięczne miasto znane jest choćby z dzielnicy Nokia, skąd nazwa słynnych telefonów komórkowych. Nazywane jest Tampere fińskim Manchesterem ze względu na przemysł. Ciekawostką  historyczną jest fakt, że w 1905 roku odbyło się tutaj tajne spotkanie Stalina z Leninem, jest tam zresztą muzem tego drugiego a ośrodek był miejscem kontaktów rewolucjonistów.

No dobrze, mamy teraz inny wymiar historii. Miasto/ współpracuje z Łodzią/ zadebiutuje w serialu Grand Prix na stadionie Ratina o pojemności 16.000 widzów z 400 metrowym torem. Ile fanów będzie na trybunach trudno przewidzieć, bo speedway w Finlandii jest w cieniu narciarstwa i hokeja  na lodzie. W 1995 roku w Tampere odbył się finał indywidualnych mistrzostw świata juniorów, który wygrał Australijczyk Jason Crump a piąte miejsce zajął Fin Kai Laukanen, znany ze startów w Polsce.  Nie tylko on. Otarł się o podium mistrzostw świata seniorów w 1985 roku w angielskim Bradford Kai Niemi pochodzący z Pori, uczestnik kilku finałów IMŚ, a czwarte miejsce/ 10 pkt./ jakie zdobył na Odsal Stadium było najlepszym w historii fińskiego żużla. Wygrał wtedy mały, zgrabny na łukach Duńczyk Erik Gundersen, przed swoim rodakiem, bezwzględnym na torze Hansem Nielsenem i amerykańskim “kowbojem” Samem Ermolenką. Za plecami Niemi znalazł się showman Shawn Moran z USA. Polacy w Bradford nie startowali a rezerwowym był Grzegorz Dzikowski, który nie wyjechał na tor. W finale mistrzostw Europy w Petersburgu, wówczas Leningradzie, w 1979 roku Ari Koponen był trzeci na podium! Jaka jest lista znanych zawodników z Finlandii? Oprócz już wymienionych z Niemi w parach MŚ startował Ilkka Teromaa, Olli Tyrvainen. Finowie brali 6 razy udział w mistrzostwach świata par, na drużynowe MŚ nie mieli porządnego kompletu. Finowie /jeździli w lidze angielskiej/ ambitnie przebijali się do elity, lecz ze wzgledu na brak ligowych spotkań pozostawali w cieniu. Startowali i dalej jadą w polskiej lidze. Teromaa jest obecnie działaczem FIM. Dziką kartę dostał Joonas Kylmakorpi, w rezerwie pozostają Kauko Nieminen i Juha Hautamaki. Zawody poprowadzi Szwed Krister Gardell. Oby aura dopisała, bo słońce w tym rejonie nie jest łaskawe dla ludzi.

Polaków oczywiście interesuje start lidera GP Krzysztofa Kasprzaka i Jarosława Hampela. Tampere jest trzecim turniejem w serialu, następnym będzie czeska przeprawa w Pradze.

Czego zatem można oczekiwać w Finlandii?

Łał! Walki! Polacy bez Tomasza Golloba nadają ton, niespodzianką na pewno jest pozycja Kasprzaka ale leszczynianin vel gorzowianin dojrzał do tego, by nie ustępować najlepszym i pokazywać im plecy. Podobno pierwszym słowem kiedy zaczął mówić nie było mama, tylko… motor! Nie chcę chwalić dnia przed zachodem słońca, zwłaszcza, że ten zachód w serialu będzie dopiero jesienią. Hampel nie traci apetytu, podobnie jak i Australijczycy Chris Holder i fantazyjny pod każdym względem Darcy Ward. Lista startowa nie jest rewelacyjnie rowan. Zwykle jednak pokażą co potrafią weterani Amerykanin Greg Hancock i Duńczyk Nicki Pedersen. Brakuje w tym towarzystwie Rosjanina  Emila Sajfutdinowa i Słowaka Martina Vaculika. Pojadą pod “ płotem” i po kredzie Duńczyk Niels Kristian Iversen i Słoweniec Matej Zagar. Mam nadzieję, nie tylko ja, że obudzi się w angielskiej mgle Tai Woffinden, który broni tytułu mistrza świata. Jak na razie szuka mocy silników i jeszcze będzie na podium. Pierwszy zwycięzca tegorocznej edycji Grand Prix w Nowej Zelandii Martin Smoliński pokazał, że potrafi uciec rywalom. Zaskakuje sprzętem, jak to Niemiec.

Długa jest droga do finału SGP w Toruniu, za długa; taki “tasiemiec” potrzebuje wreszcie tasaka i ucięcia nie emocji, lecz ich zwiększenia przez radykalną kasację.

Innym problemem jest forma outsiderów pokroju Anglika Chrisa Harrisa. Jeśli po 3 – 4 turniejach zawodnik nie jest przygotowany do trudów indywidualnych mistrzostw świata, powinien być odesłany do domu. Szkoda kradzieży emocji kibicom, którzy dużo euro płacą za bilety i oczekują widowiska na światowym poziomie. Od dłuższego czasu trwa przez BSI kiwanie fanów, zaskakuje kompletny brak elastyczności ze strony organizatorów. Komercja zjada atrakcję i sedno sportu. Jak tak dalej będzie dojdzie wreszcie do zarżnięcia tępym nożem imprez MŚ. Co do gorzowskiego turnieju GP, który odbędzie się już rychło, agresywne jazdy Krzysztofa Kasprzaka gwarantują gospodarzom frekwencję na zadawalającym poziomie. Bydgoska GP przy zaciętych wyścigach okazała się fiaskiem i przykrym wizerunkiem pustych trybun. Jest ewidentnym sygnałem, że czego mamy za dużo i za drogo, trzeba jak najszybciej przecenić albo… jak to robią handlowcy zaproponować następnym razem promocję! Taniej i więcej! Znacie?

Odjechałem z południowej Finlandii, zaczepiłem o problemy, które są tu i tam a maksyma, “że chytry traci dwa razy”, czasem się sprawdza.

Tampere, Praga, Malilla dadzą odpowiedzi jak chudną portfele dzierżawcom GP.

W kulisach żużlowych imprez mówi się o tym, czy w drużynowych mistrzostwach świata w Bydgoszczy, w środku lata, wystartuje Tomasz Gollob… “ratownik”/ jeszcze?!/ od frekwencji. W tym przypadku zderzy się rzeczywistość formy i koncepcja trenera kadry narodowej. Siła argumentów i jasna wizja są przesłankami chyba jedynymi do realizacji. Czasem kłopoty bogactwa są przekleństwem i wszystko zależy od siły charakteru. Kto potrafi postawić na swoim i obronić swoje tezy stawia go na pomniku historii, jak bohaterów naszego życia nie tylko sportowego. Ale na razie mamy skok za morze do Tampere, gdzie uroda surowego, fińskiego krajobrazu będzie bonusem do walorów żużlowej walki na torze Ratiny.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s