Będzie się działo, będzie zabawa…

dnia

Nie milkną echa kar nałożonych na toruński Unibax, klub należący do Romana Karkosika milionera z pierwszej półki polskiego biznesu. Jedni dywagują, że kary zostaną zmniejszone a opierają swoje racje na przykładzie meczu w Lesznie, gdzie rzeszowianie motywując odmowę startu złym stanem toru odjechali do domu. W sumie oberwało się gospodarzom; prezes Józef Dworakowski już wcześniej zapowiadał dymisję i też tak zrobił, oświadczając, że trudno racjonalnie prowadzić klub żużlowy w Polsce. Szkoda, że doszedł do takich konkluzji i wycofał swoje zaangażowanie w speedway. Centralnie nie potrafimy ratować działaczy, którzy chcą i robią sporo na rzecz sportu. Toruński przypadek miał szybką reakcję na stadionie, popartą absencją Tomasza Golloba, no a KTOŚ uniósł się ambicjami i doszło do skandalu. Nie ostudzono głów, nie potrafiono skorygować pychy w porę i klub stracił prestiż, toteż będziemy wracać w pewnych sytuacjach do tego, co wydarzyło się w finale extraligi anno 2013. Mistrzostwo Polski przypadło w udziale zielonogórzanom bez walki, w paskudnych okolicznościach bulwersujących środowisko. Teraz przychodzi odbicie i trwają rozmaite dyskusje o ile zmniejszone zostaną kary. A są tacy, którzy mocno biją się w piersi, że na pewno będziemy mieli… obniżkę. Czy klub zbankrutuje?! Wątpię. Nie wiem po co wydaje się werdykty, by potem je korygował Trybunał PZM. Takie są procedury, bardzo modne ostatnio w różnych branżach i okolicznościach. Winy, kary i kabaret.

Prezes Pezetmotu zapowiada, że Speedway Extraliga powoła rzecznika etyki. Kolejna zatem funkcja, która powinna przypaść nieskalanej postaci naszego żużla. W jakim wieku, z jakim dorobkiem? Kto zacz? Już nie wystarczają dotychczasowe gremia a muszą być jeszcze rzecznicy. ETYKA. Wielkie słowo. Już się boję… Rozmywanie władzy puchnie a nikt niczego nie zrobi bez finansowych kwitów. Stać nas na takie wyczyny? Widocznie… Podobno nowe funkcje komisarzy torów są trafionym zjawiskiem. Zobaczymy, chyba za wcześnie na pochwały. Anglicy czy Skandynawowie unikają takich pomysłów, po prostu zabrakło by im funtów i koron…

A może powołać rzecznika… od wypadków na torach? Kontrowersji nie brakuje; zawodnicy w trudnych sytuacjach wymyślają sobie od najgorszych, są zdarzenia, które można podciągnąć jako sprowokowane i skutkują poważnymi obrażeniami, wykluczają zawodników z jazd na długie miesiące, powodują ich absencjami obniżenie poziomu i spadek frekwencji na stadionach. Bywa tak, że w kolizji dwóch zawodników, jeden traci pewny medal mistrzostw świata a drugi oświadcza, że rywal nie ma do niego żadnych pretensji. No nie wiem, warto czasem przeanalizować sytację a czerwona kartka sędziowska niczego nie dowodzi, bo sprawca wypadku powinien być ukarany tak, by unikał jazd na krawędzi. Niestety mamy recydywy. Speedwy wprawdzie nie jest baletem na scenie, raczej ekstremalnym sportem, który w każdej sekundzie może być dramatem. Wywożenie w „płot“, nie zostawianie miejsca pod bandą oraz inne sztuczki skutkują groźnymi śladami na ciele i duszy. Mamy długie pauzy w których panuje cisza w bieli szpitalnych ścian. Co można a co nie?! Oczywiście nie można przewidzieć nieszczęśliwych zdarzeń, bo one w życiu codziennym ciągle nam towarzyszą, lecz ekscesy wykonane z premedytacją powinny być pod lupą spec zespołu, w którym słowo ETYKA musi mieć wagę.

Sezon‘13 był bardzo przykry dla wielu żużlowców, nieszczęśliwy dla doświadczonych zawodników, którzy utracili przez ciężkie urazy szanse na mistrzowskie medale. Panuje ogromny niedosyt, że wyeliminowany został w ligowym „praniu“ na toruńskiej Motoarenie Emil Sajfutdinow oraz że Chris Holder zmarnował sezon i nie mógł bronić złota. Uczestnicy batalii mają przeładowany kalendarz, wkrada się zgubne przemęczenie.

Tracą zawodnicy, tracą kibice, traci sedno sport! Niestety, nie można zrobić selekcji grupy, która będzie jeździła tylko w cyrku Grand Prix o mistrzostwo świata a inni tyrali tylko w ligach. Emil odmówił startu w drużynowych mistrzostwach świata w obawie o kontuzję a potem w lidze, w kolizji z Adrianem Miedzińskim stracił medal i to chyba raczej złoty… Do kogo kierować pretensje? Kto ma dobre samopoczucie a kto złe?

Rzecznik etyki w sytuacji jaka wydarzyła się na stadionie zielonogórskim, przy odmowie meczu przez Unibaxu, ma sprawę prostą jak kawałek drutu. W przypadku faulu, ewidentnie złośliwej jazdy może wydać orzeczenie, które wreszcie odstraszy straceńców od karkołomnych poczynań na torze, notowanych na krawędzi tragedii.

Kolejny problem…Funkcja sędziego zostaje raz po raz odcedzona od wielu decyzji, gdyż mamy już komisarzy torów, będzie rzecznik etyki, może jeszcze inni rzecznicy. Czy arbiter będzie miał tylko pulpit? Wszak jeszcze obraduje na zawodach grupa ratunkowa w postaci jury. Dużo gości i sporo wypłat, no i speedway robi się kosztowny funkcyjnie, nikt nie panuje nad eskalacją chciejstwa elit. Jest GOLD SPEEDWAY pod egidą światowego guru z kraju pizzy Armando Castagny. Do jego grona dołączył ostatnio raptownie prezes Speedway Ekstraligi Wojciech Stępniewski, z Torunia, były prezes Unibaxu; tak więc władca Unibaxu Roman Karkosik ma swojego człowieka w FIM. Nagle mamy dziwne personalne ruchy. Fajnie się dzieje! Znam takiego gościa, który szeptem mówi, kiedy sprawa dotyczy właśnie wspomnianego milionera. Czasy w żużlu oczadzone są strasznie. Jestem przekonany, że to środowisko żużlowe powinno wybierać swojego człowieka do międzynarodowych władz. Przejrzyście. Do tego jeszcze wrócę!

Toruńskie ostatnie incydenty są głośne jak… Mikołaj Kopernik, jak wyborne pierniki  oraz jak słynny ojciec dyrektor tamtejszego radia… ciekawe więc co zrobi szacowny Trybunał PZM, jakim okiem spojrzy na fakty, które psują sport, jak robaki jabłka.

Oj, będzie się działo, będzie zabawa.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s