O Super Nagrodę Dunajca

Koordynacja imprez żużlowych na arenie międzynarodowej kuleje. Słyszę, że ma powstać na zawołanie FIM biuro dla poprawienia tej sytuacji. Wreszcie. Zrobił się ostatnio chaos niebywały, dzierżawca serialu Grand Prix szuka pośpiesznie pieniędzy i krąży pomiędzy tym co jest, a tym co ma być. Turniej w Nowej Zelandii jest odległy i jawi się Europie jak wyprawa na kraniec świata. Niby subwencje są, lecz nie będą wieczne i obserwując propozycje dla juniorskich turniejów w Argentynie nie jest tak różowo. Jakby nie patrzeć speedwy jest na wskroś europejski i nikogo grupa z FIM pod kierunkiem Norwega Roya Otto nie zmusi do organizacji ani przyjazdu za własne pieniądze. Szef światowego żużla nie dokłada do swoich eskapad. Jedzie służbowo albo tam, gdzie za darmo. Towarzystwo FIM – owskie tak tak się przyzwyczaiło do darmochy, że  zastanawiam się, czy wyprawią się gdzieś za swoje pieniądze, skoro tak kochają speedway?!

Pomysł Ligi Mistrzów chwieje się jak gałązka na wietrze. Polska odmawia, bo kluby nie widzą sensu, nie ma strategicznego sponsora, który uniesie wszystkie koszty, nie ma zapewnienia frekwencji publiczności, nie ma pomysłu do stworzenia wydarzenia ponad wszystko, gdyż serial GP i jego częstotliwość uniemożliwiają racjonalne wykorzystanie sił i środków finansowych. Jest za dużo imprez nijakich, które wykluczają się wzajemnie, brakuje prestiżu. Co zatem za wybrać; zawodnicy i kluby mają dylematy a kryzys dobija i nie łudźmy się, że będzie lepiej. Transmisje telewizyjne wypierają  kibiców z trybun, nie ma gwarancji, że będzie dla fanów taniej i wygodniej. I atrakcyjniej!!! Traktory, wypadki są wkalkulowane w scenariusze żużlowych imprez jak deszcz z nieba. Liga Mistrzów w obsadzie angielsko – skandynawskiej bez udziału polskich ekip, to tak jakby w piłkarskiej Lidze Mistrzów uczestnictwa odmówiła Hiszpania czy Anglia. Co na to Otto? Zabiega ale kasy nie załatwi. Kalendarz imprez na arenie międzynarodowej z wliczeniem ligowych rozgrywek w poszczególnych państwach wymaga korekty aby wykluczyć zmęczenie, ograniczyć wydatki, także imprezy, które nie mają rangi w ramach Europejskiej Unii, ustawić serial Grand Prix w rozsądnym wymiarze.

Polskie ligi karmią nie tylko elity, bo u nas zarabiają tyle, że niektórym nie opłaca się jeździć w Anglii. I kto by przewidział przed laty, że dojdzie do takiej sytuacji?

Kto więc będzie koordynował imprezy w przestrzeni globo? Znowu ci sami ludzie, którzy teraz w ramach CCP, czyli Komisji Wyścigów Torowych FIM doprowadzili do takiej sytuacji? Globalny speedwy nie ma pieniedzy i nie patrzmy na to, co mają dziś polskie kluby, ile płacą najlepszym, gdyż warto mieć wyobraźnię i kalkulować co będzie jutro i pojutrze. Czy ktoś pomógł krośnieńskiemu klubowi? Wyobraźnia potrzebna jest zawsze i wszędzie. Nadęty kalendarz GP bezkrytycznie przyjmowany, od początku podbijany cenowo przez polskie luby, które wyrywały sobie za plecami imprezy, wywoływały uśmieszki władców spod znaku BSI. Na przekór biznesowym kalkulacjom. Żarło, żarło i finito.

Wspominana Liga Mistrzów, utkana na siłę ma złe początki a czy pojedzie nie wiem, bo federacje mają kłopoty z zestawieniem drużyn na zespołowe rozgrywki, trudno im zlepić czterech dobrych zawodników. Paradoksy.

A co zabija szkolenie? Czy jest czas na szkolenie takich talentów jakie są w Polsce czy takich jakie incydentalnie przylatują z Antypodów /Holder, Ward/? A gdzie oni się szkolą w ligach? Głównie na polskich torach, tu jest poligon dla chętnych ze świata. Tak jak bywało kiedyś na brytyjskich obiektach. Jaki jest speedway w Czechach, Niemczech czy Włoszech wiemy i gdyby nie “polskie żużlowe antybiotyki” /zawodnicy/  jakby wyglądały tamtejsze potyczki?

Niedawny udział kilku prominentów żużlowych w krynickim szczycie ekonomicznym z panelem został przygotowany przez jednego z parlamentarzystów, który ciągle szuka zaistnienia na górze. Samozadowolenie bywa czasem chorobliwe. Zosiesamosie i uwielbienie swojego ego, to styl NIEKTÓRYCH działaczy, którzy nie słyszą tego, co mówi się na trybunach, czyli nie tam gdzie częstują za darmo, tylko tam, gdzie trzeba samemu kupić bilet i program a dzieciom słodycze. Na ekonomicznym szczycie w szwajcarskim Davos nie miałem okazji być, w Krynicy przed laty, bo impreza nie jest nowa. W kurorcie Nikifora speedwy zaistniał, przede wszystkim chcieli pokazać się ci, którzy tam przyjechali. Niestety, bez głosów takich jakim zadziwiał słynny Jan Kiepura, który w Krynicy miał willę “Patria.” Z jednej strony “gold” a z drugiej “ stone”.

Gdzie jest awaryjna kasa dla ubogich klubów? Na krynickim deptaku moi drodzy nie leży, towarzyskie spotkania przy Zuberze się nie toczą i mają bardzo luzacki charakter. Wielu prominetów wie jak popularny jest speedwy w Polsce, z b. prezydentem Aleksandrem Kwiaśniewskim na czele. Dla mnie liczą się fakty i efekty a polski żużel potrzebuje kapitału i rozsądnych decyzji. Fasada play offu jest okazała a za nią niestety drugoligowe żebranie.

Z Krynicy do Tarnowa nie tak daleko, krynickie ekonomiczne zjazdy będą się odbywały, toteż proponuję w przyszłym roku tak skorelować kalendarz Piotrze Szymański/ szef polskiego żużla/ i na tarnowskim torze zapoczątkować mega turniej seniorsko – juniorski / by pokazać oblicze w obu kategoriach/ o Super Nagrodę Dunajca. Wielką imprezę w międzynarodowej obsadzie i zademonstrować uczestnikom FORUM w Krynicy blask żużlowych wyścigów. Nagroda powinna tak dopingować, żeby zawodnicy “ bili” się o uczestnictwo a goście mieli “namacalnie” pokaz jazd ponad wszystko. I potem posiali piękno tego sportu a najważniejsze by załatwili kasę. Tarnów nie raz i nie dwa organizował urodziwe turnieje; kibice kochają tam żużel i zawsze panuje namiętna atmosfera. Liczę, że mistrzowski Tarnów oraz Giekażet “kupi” moją propozycję, zaś uczestnicy FORUM będą mieli super atrakcję z popijaniem “Okocimia” i krynickiego Zubera.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s