Kuba wyspa jak wulkan gorąca

dnia

Wygodne życie nie trwa wiecznie, bo nic nie trwa wieki, zawsze wcześniej czy później przychodzi czas na zmiany, zwłaszcza kiedy dochodzi do wynaturzeń codzienności. Kiedy więcej wydaje się, niż zarabia. Cuda przechodzą do historii, zwykle zwycięża proza życia. Polskie żużlowe Eldorado chwieje się nie od dziś, bo zostało przez zarządców klubów rozchwiane i przeinwestowane. Dziś dowiaduję się, że szukują się „rewolucyjne“ zmiany finansowe a Krzysztof Cegielski jako szef „Metanolu“, czyli grupy broniącej praw zawodniczych określił te zmiany na miarę… Korei i Kuby. Coś w tym stylu. Niektórzy oświadczają, że do żużla wraca… komuna. Czekam kiedy „uciemiężonych“ zawodników in spe bronić będą opozycyjni politycy albo media. W każdym razie powiało grozą i znajomi pytają mnie czy to już koniec żużla, czy narodziny neożużla na polskim gruncie. Czy potrzebny jest lokaut, aby zacząć od nowa. Odnowa?

Zmęczeni sytuacją finansową prezesi niższych lig przygotowali po prostu taryfikator płacowy i zamierzają uporządkować rynek, którzy sami rozkalibrowali z ambicjami  mocarstwa. Lata pokazały, że nie dają rady, rosną długi, zaległości i niesnaski. Bunty polskich zawodników były lekceważone, dopiero gdy zagraniczni zaczęli straszyć absencjami powiało strachem. Ekstraligowi promotorzy patrzą co dzieje się niżej, niektórzy pękają.

Nie raz dziwiłem się na tych łamach, że są tacy prezesi, którzy mają niezłe własne firmy, gdzie nie robią takich cudów budżetowych jak na niwie klubowej. Jak można mieć rozdarcie duszy i u siebie być rozsądnym, a na gruncie klubu obsesyjnie fantazyjno – nieobliczalnym? A więc skoro kiedyś szalało się w klubowej kasie, teraz nadchodzi „tsunami“. Plądruje zbiory, często nikłe i gdy nie ma wyników, nie ma kibiców, wahają się sponsorzy, brakuje oczekiwanych wpływów. Koło się zamyka.

Sport żużlowy w Polsce wobec innych sportów był zawsze traktowany jako zawodowy, ponieważ oficjalnie płaciło się za punkt, pamiętam takie czasy, w pierwszej lidze 80 złotych, a w drugiej po 60 złotych. Starty w lidze angielskiej były szansą na awans finansowy, kontakty sprzętowe, każdy wyjazd na Zachód był dużym bonusem nie tylko na ówczesne dewizy oraz ich siłę nabywczą. Nie było źle w tym żużlu, a jak było powiedzą na pewno tacy zawodnicy, jak: Zenon Plech, Jan Mucha, Andrzej Wyglenda, Jan Ząbik, Andrzej Pogorzelski… Inni… Kręciło się, bo pozostałe dyscypliny sportu były amatorskie, natomiast w żużlu oficjalnie były pieniądze za zdobyte punkty. I tak trwało, aż powiało w Polsce gorącym pieniądzem i zjawił się król Hans Nielsen, Mesjasz, korowód klakierów woził i karmił Duńczyka. Od tego momentu upatruję początku tego, co teraz K. Cegielski określa sytuacją koreańsko – kubańską. Inni dorzucają komunę… Jak to w Polsce, każdy musi mieć swój krzyż, udeptane miejsce i zdania na miarę bohaterów „Wesela“ Wyspiańskiego. Wypowiedzi drastyczne i nieprzemyślane.

Czy zagraniczni zawodnicy dojadą na mecze gdy nie będą mieli zwrotu podróży? Czy będą strajki? Nastąpi krach i nasi żużlowcy zaczną przestawiać się z zawodnikow na inne sporty albo życiowe zawody? Otóż nie sądzę, a raczej myślę, że po czasie „metanolowego protestu“ życie wróci do taryfikatora i rytmicznych wypłat. „Lepiej mieć mniejsze pieniądze ale pewniejsze“, mówi jeden z zawodników średniej klasy. Zagraniczni „ dżokeje“ raczej nie odpuszczą polskich wypłat w zmniejszonej ilości, bo i tak będą one poważną pozycją w budżecie każdego śmiertelnika.

W określanych rewolucyjnymi zmianach upatruję raczej normalności, bez rozbuchania i mamienia wielkimi pieniędzmi, które zazwyczaj były dla wielu wirtualnymi. Jeśli zatem odrzucimy wirtualne kwoty, zostaną nam w portfelu realne? Czyli co? Komuna, Kuba, Korea, ale jaka? Nie, realizm i jak śpiewał  kiedyś Janusz Gniatkowski „Kuba wyspa jak wulkan gorąca“…

Na koniec mam jeszcze jedno, otóż mówi się w kuluarach Międzynarodowej Federacji Motocyklowej/FIM/, że podczas tegorocznego jesiennego Kongresu FIM może dojść do zmiany na stanowisku szefa światowego speedway’a. Teraz panuje Norweg Roy Otto, a może być Niemiec Wolfgang Glass. Ten drugi z bawarskiego, pachnącego żużlem Abensbergu. Otto niczym nie zachwycił, bez charyzmy, potakujący. Bardziej dynamiczny jest były sędzia Glass. Czyżby miał nastąpić nawrót do historii, bo jeszcze nie tak dawno szefem światwego żużla był Niemiec Guenter Sorber. Jaki jest speedway w Norwegii zaświadcza jedynak Rune Holta. Jaki niemiecki speedway? Cienki, a tradycje i sukcesy ogromne. Niegdysiejszy idol Egon Mueller i organizacja wielkich imprez są tego dowodami. Dziś niestety w Niemczech nie ma klasycznego żużla w dobrym wydaniu. Co innego na długim torze czy lodzie.

CCP, czyli Komisja Wyścigów Torowych FIM gdzie działa prezydent światowego żużla potrzebuje nowych sił, solidnego przewietrzenia i opcji bardziej kreatywnych. Słaba jest pozycja Brytyjczyków a Polska broni się organizacją i ekspansją na rynek serialu Grand Prix. Dowiaduję się, że nasza federacja myśli o poparciu Janusza Kołodzieja w celu otrzymania przez niego nominacji do SGP 2011. Czterech na szesnastu, to niemal dominacja! I trzy turnieje GP, jeszcze drużynowy Puchar Świata. Uff. Czyli co, Polska i Antypopdy, bo rozważany jest skok do Nowej Zelandii, może Australii. Rozmywa się ten żużel, drożeje i wcale nie popularyzuje, wcale… Chaotyczne dzialania.

Z polskiego kotła wyskoczyłem aż tam, gdzie urodził się legendarny Ivan Mauger, do Nowej Zelandii, a nasz kocioł podgrzany mocno na czerwono „finansową rewolucją“. Lubię ten kolor. I Cuba Librę, i plażę Varadero. Żar tropików. A może tam pojeździć na żużlu?

Reklamy

Jeden Komentarz Dodaj własny

  1. michał pisze:

    Panie Adamie,

    Bardzo lubię Pana wpisy, jednak mocno czekałem na jakiś bieżący wpis o Tomku o tym co się stało w Vojens no i co go czeka w najbliższym czasie … Podobnie jak Pan jestem jego wielkim fanem. Mam nadzieję, że całe życie które włożył w ten sport zostanie uwieńczone (w końcu) IMŚ. Pozdrawiam z Torunia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s