Topienie kasy w betonie

dnia

Marszałek województwa śląskiego zamierza dalej topić ciężką kasę w modernizację Stadionu Śląskiego.

silesia_lotnicze05

Zafundować dach i tak dalej, i podobnie w tym betonowym kolosie. Prezydenci miast śląskich sprzeciwiają się takiej ofensywie zwłaszcza kontekście decyzji UEFA, która nie uwzględniła tego przestarzałego obiektu w koncepcji meczów EURO 2012. I słusznie. Już dawno temu trzeba było zaprzestać bezsensownej rozbudowie moloch. Dziś buduje się zupełnie inaczej i nawet Anglicy pozwolili sobie na takie obrazoburczą decyzję jak zburzenie  historycznego Wembley w Londynie.

torun_stadion_projekt_470

Najnowszy i najlepszy stadion żużlowy na świecie w… Toruniu. 

Dawno temu słyszałem z ust nieżyjącego ministra sportu Stefan S. Paszczyka opinię, iż żałuje topienia pieniędzy z budżetu za namową ówczesnego prezesa PZPN Mariana Dziurowicza, w śląską misę stadionową, bo za taką kasę można jak oświadczył już wtedy a było to kilkanaście lat temu, wybudować dwa katowickie  „Spodki”. Mocarstwowe zapędy z nazwą Stadion Narodowy nie miały żadnych podstaw racjonalnych i były pozbawione nawet małej wyobraźni. Tak jest nadal, regionalne ambicje drzemią w mentalności choćby senatora Antoniego Piechniczka. Dobrze wydaje się nie swoje pieniądze. Stadion Śląski pochłonął krocie, firmy budowlane wygrywające przetargi stawały za budżetowe środki na nogi. W imię… Narodowego, my jesteśmy „best”.

Prezydenci śląskich miast patrzą jednak realnie na swoje potrzeby i ostrzegają marszałka przed marnotrawieniem pieniędzy. Jak to się zakończy? Chyba jakimś kompromisem i kasa jednak popłynie ale nie w takich rozmiarach jak 360 milionów złotych.
Stadion Śląski przez lata tkwił w posadach, nadal tak jest i żyje tylko w pojęciach niektórych ludzi, zapatrzonych ślepo w potęgę dawnych mitów bez pokrycia rzeczywistych potrzeb „wielkoprzemysłowej klasy robotniczej”. Na Boga patrzmy realnie, bo inni uciekają do przodu z dużą wyobraźnią.
 

EURO 2004

Estádio da Luz (port. Stadion Światła albo Stadion Światłości), stadion piłkarski w Lizbonie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s