Jego Magnificencja Statut

Minister Mirosław Drzewiecki oklapł mocno po wyborach w PZPN i wcześniejszym zamieszaniu wokół tego związku. Mamy zatem zimą Lato. Nie o ten klimat jednak chodzi. Zapowiadał pan minister zmiany w poszczególnych związkach sportowych. Nie wiem jakim cudem, ale wieścił. Nie potrzeba do tego policjantów z Miami. Nie. A zatem ?

Dotychczasowe wybory związkowe potwierdzają, iż nic się nie będzie działo, gdyż statuty i ordynacje są z lat pięćdziesiątych i modyfikacje jakie były dokonywane umacniały tylko zarządy w kontynuowaniu panowania nad sportami. Chore zjawisko od lat. Brak kadencyjności, są przemyślane ordynacje zabezpieczające synekury. W jednym takim związku dokonuje się wyborów kilkunastu działaczy, a z tych dopiero wybiera prezes and company, czyli szuka takich jakich chce, odrzuca nowych z inwencją i na pewno tych, którzy mają inne zdanie, choćby ich popierało całe środowisko. Nie ma więc rady ministrze na takie praktyki, jeśli nie zmieni się globalnie statutów, Jego Magnificencji Statutów, które zabezpieczają długoletnie panowanie na stołkach prezesowskich. 

Casus Listkiewicza przejdzie do historii. I Lato przejdzie, zaś wiceminister sportu Adam Giersz będzie nadzorował zjazdy i też przejdzie do historii, bo mu tak wygodnie. W tej sytuacji łatwo przechodzi się do historii, zaś piekielnie trudno z niej wychodzić. Trwa era JM Statutów i mamy tylko pozorne działania, abdykacje sfrustrowanych prezesek czy prezesów, których niestety zastępują podobni do odchodzących w działaniu. Taki oto jest krajobraz sportowych struktur, a minister Drzewiecki ani nie wstrzymał Listkiewicza, ani nie ruszył okalającego betonu. Ma być w związkach poza futbolowych inaczej?

1 myśl w temacie “Jego Magnificencja Statut”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s